اولین نقره شاهین بعد از ۵ طلا/ *طلا، نقره و برنز پرتاب نیزه به ایران رسید

خبرگزاری فارس - ۶ روز قبل

اولین نقره شاهین بعد از ۵ طلا/ *طلا، نقره و برنز پرتاب نیزه به ایران رسید

پارادوومیدانی‌کاران کشورمان در مسابقات نوبت صبح روز پنجم بازی های پاراآسیایی جاکارتا شروعی طوفانی داشتند و در همان رقابت های اولیه موفق به کسب ۲ مدال طلا شدند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس از جاکارتا، روز پنجم، سومین دوره بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ اندونزی با رقابت نمایندگان کشورمان در رشته های مختلف آغاز شده است که نتایج ورزشکاران کاروان خودباوری و امید به شرح زیر است:

** پارادوومیدانی:

* آرزو رحیمی چراغ اول طلا را روشن کرد

در شروع رقابت های دوومیدانی بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ که از صبح امروز در زمین اصلی ورزشگاه GBK دنبال شد؛ آرزو رحیمی نماینده کشورمان در ماده پرتاب وزنه کلاس F32 با پرتابی به میزان ۴.۲۷ نخستین مدال طلا را در روز پنجمِ مسابقات برای کاروان خودباروی و امید به ارمغان آورد تا نخستین مدال ایران در این روز به رنگ زرین طلا باشد.

* مهدوی‌کیا به مدال برنز رسید

در دوی ۴۰۰ متر کلاس T13 بانوان عذرا مهدوی‌کیا با ثبت حدنصاب ۱:۰.۱۸ موفق به کسب مدال برنز شد. در این ماده مانا ساساکی از ژاپن با رکورد ۱:۱.۴۸ اول شد و به مدال طلا رسید. مدال نقره هم به دونده اندونزیایی با رکورد ۱:۵.۲۹ اختصاص یافت.

* ظریف هم طلایی شد

در دوی ۴۰۰ متر کلاس T13 امروز تیم کشورمان سه نماینده داشت که از جمع آنها امید ظریف صنایع با ثبت زمان ۵۱.۴۰۷ ثانیه پیشاپیش دیگر دوندگان از خط پایان گذشت و طلایی شد.

در این بخش سنگوات لامسان از تایلند و آونیل کومار از تایلند به ترتیب با رکوردهای ۵۱.۹۹۴ و ۵۱.۹۹۶ ثانیه به مدال‌های نقره و برنز رسیدند.

علیرضا فرح و محمد مشهدیان نیز با رکوردهای ۵۲.۸۹۶ و ۵۴.۹۸۹ ثانیه چهارم و پنجم شدند.

* خسروانی مدال برنز پرش طول مردان را بر گردن آویخت

امیر خسروانی نماینده کشورمان در ماده پرش طول مردان کلاس T12 به مصاف حریفانش رفت که با ثبت رکورد ۷.۱ مدال برنز را از آن خود کرد.
نمایندگان ازبکستان با ۷.۲۲ و مالزی با ۷.۵ مدال های طلا و نقره این ماده را گرفتند.

* محمودی در پرتاب دیسک کلاس F12 بانوان چهارم شد

در ماده پرتاب دیسک کلاس F12 بانوان راضیه محمودی نماینده کشورمان با پرتابی به طول  ۲۹.۲۳متر به عنوان چهارمی بسنده کرد.

در این بخش ژائو یوپنگ از چین با رکوردی به میزان  ۴۲.۸۹متر اول شد و به مدال طلا رسید. همچنین سانیا بورخانوا از ازبکستان و لیو یان تینگ از چین‌تایپه به ترتیب با رکوردهای ۳۸.۴۲ و ۳۳.۷۹ متر دوم و سوم شدند.

*امیری رکورد زد و طلایی شد

پرتابگران وزنه کشورمان موفق به کسب مدالهای طلا و نقره رقابت های پرتاب وزنه مردان بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ شدند. در ادامه رقابتهای دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸، نمایندگان کشورمان در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F54/۵۵ به مصاف حریفانشان رفتند که موفق به کسب مدال های طلا و نقره شدند.

حامد امیری در این ماده با با ثبت حد نصاب ۱۱٫۳۲ ضمن کسب مدال طلای این مسابقات رکورد بازی های پاراآسیایی را هم بهبود بخشید.

جلیل باقری دیگر نماینده کشورمان نیز با رکورد ۱۰٫۶۷ به مال نقره رسید.

"محمدیان در این ماده با با ثبت حد نصاب ۱۵.۲۷ ضمن کسب مدال طلای این مسابقات رکورد آسیا و بازی های پاراآسیایی را هم بهبود بخشید"نماینده هند نیز سوم شد.

آرش سلطانی دیگر نماینده کشورمان در این رشته با ۸٫۸۷ به عنوانی بهتر از هشتمی نرسید.

*علی نجیمی به مدال طلای دوی ۴۰۰ متر مردان رسید
 وحید علی نجیمی نماینده کشورمان در ماده دوی ۴۰۰ متر مردان کلاس T12 به مصاف حریفانش رفت که با ثبت حد نصاب ۴۹.۹۸ موفق به کسب مدال طلا شد.
نمایندگان تایلند با ۵۰.۹۴ و مالزی با ۵۳.۱۶ نقره و برنز گرفتند.

*اجاقلو در دوی ۴۰۰ متر مردان هفتم شد

در ادامه رقابت های دوومیدانی بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ احمد اجاقلو نماینده کشورمان در دوی ۴۰۰ متر مردان کلاس T45/۴۶/۴۷ به مصاف حریفانش رفت که در نهاییت با ثبت زمان ۵۱:۴۸ به عنوانی بهتر از هفتمی نرسید. دوندگان چین، اندونزی و هند به مدال های طلا، نقره و برنز رسیدند.

*محمدیان با رکوردشکنی طلای پرتاب وزنه مردان را بر گردن آویخت

سجاد محمدیان نماینده کشورمان در ماده پرتاب وزنه مردان کلاس F46/۶۱/۶۳ به مصاف حریفانش رفت که موفق به کسب مدال طلا شد.
محمدیان در این ماده با با ثبت حد نصاب ۱۵.۲۷ ضمن کسب مدال طلای این مسابقات رکورد آسیا و بازی های پاراآسیایی را هم بهبود بخشید.
نمایندگان سریلانکا با ۱۳.۲۱و ازبکستان با ۱۳.۱۲ به نقره و برنز رسیدند.

*یوسفی به مدال برنز پرتاب دیسک زنان رسید

ژیلا یوسفی نماینده کشورمان در ماده پرتاب دیسک زنان کلاس F41/۴۲ به مصاف حریفانش رفت که با ثبت رکورد ۱۶.۲۲ موفق به کسب مدال برنز شد.
نمایندگان چین با ۱۹.۷۴ و چین با ۲۶.۱۲ مدال های طلا و نقره این ماده را گرفتند.

* محمودی در پرتاب دیسک چهارم شد
راضیه محمودی هم در ماده پرتاب دیسک کلاس F12 با رکورد ۲۹.۲۳ به عنوانی بهتر از چهارمی نرسید. نمایندگان چین، ازبکستان و چین تایپه مدال های طلا، نقره و برنز را از آن خود کردند.

*طلا، نقره و برنز پرتاب نیزه به کاروان ایران رسید 

در رشته دو و میدانی ماده پرتاب نیزه کلاس F56/۵۷ سه  نماینده کشورمان به نام های امان الله پاپی، محمد خالوندی و محمد الوان پور، به رقابت با حریفانی از اردن، امارات، ویتنام، برونئی، چین تایپه، سوریه، ازبکستان، چین، اندونزی، قزاقستان و تایلند پرداختند که در نهایت 
الوان پور به طلا رسید؛ پاپی نایب قهرمان شد و خالوندی به مدال برنز رسید. 
بهترین رکورد ثبت شده برای الوان پور ۳۹.۲۲ بود که در پرتاب دوم رقم خورد و او را در جایگاه هفتم حفظ کرد اما با توجه به اینکه الوان پور از کلاس پایین تر وارد رقابت شده بود، توانست با همین رکورد، مدال طلا را به خود اختصاص بدهد. از سوی دیگر محمد خالوندی توانست با پرتاب ۴۸.۱ بهترین رکورد را به نام خود ثبت کرده و در جایگاه سوم قرار بگیرد. در نهایت پاپی با پرتاب ۴۸.۶۰ یک رکورد خوب را به ثبت رساند و نایب قهرمانی را از آن خود کرد.

 

** پاراتیروکمان:

* قهرمانی تیم میکس ریکرو ایران در رقابت های تیراندازی باکمان

تیم میکس ریکرو ایران با ترکیب غلامرضا رحیمی و زهرا نعمتی در فینال رقابت های تیراندازی باکمان مقابل ژاپن قرار گرفت و با نتیجه ۶ بر صفر پیروز شد و عنوان قهرمانی را به دست آورد.

در مرحله رده بندی نیز تیم چین در تیر طلایی با نتیجه ۵ بر ۴ مقابل کره جنوبی به پیروزی رسید و عنوان سوم را به دست آورد.

 

* نایب قهرمانی تیم میکس کامپوند ایران

تیم میکس کامپوند ایران با ترکیب هادی نوری و راضیه شیرمحمدی در فینال رقابت های پاراتیراندازی باکمان مقابل تیم چین قرار گرفت و با نتیجه ۱۴۹ بر ۱۴۲ شکست خورد و عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد.

در مرحله رده بندی نیز تیم کره جنوبی با نتیجه ۱۴۴ بر ۱۴۱ مقابل ژاپن به پیروزی رسید و عنوان سوم را به دست آورد.

تیم ملی تیراندازی باکمان ایران در بازی های پاراآسیایی جاکارتا با کسب ۲ مدال طلا ۲ نقره و یک برنز به کار خود پایان داد.

 

** پارادوچرخه سواری:

*رقابت ایران و اندونزی برای رسیدن به مدال برنز ماده تیم اسپرینت

در مرحله مقدماتی مسابقات پارادوچرخه سواری ماده تیم اسپرینت، تیم ایران متشکل از مهدی محمدی، صابر رحیم پور و بهرام سلیمانی با ثبت رکورد ٥٧ ثانیه و ٢٥٠ هزارم ثانیه در میان چهارم تیم عنوان چهارم را به خود اختصاص داد.

در این رقابت ها چین اول شد و تیم های مالزی و اندونزی در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

بدین ترتیب در مرحله رده بندی و برای رسیدن به مدال برنز ایران به مصاف اندونزی می رود و در فینال تیم های چین و مالزی با هم دیدار می کنند.

مرحله نهایی مسابقات از ساعت ١٥ آغاز می شود.

 

* عنوان ششم ایران در تعقیبی انفرادی مردان

در مرحله مقدماتی رقابت های دوچرخه سواری تعقیبی انفرادی نابینایان مردان، تیم ایران با ترکیب طاهر مقدم و سینا امیرعلائی عنوانی بهتر از ششم را کسب نکرد.

در این رقابت ها ٩ تیم حضور داشتند که در پایان تیم های ژاپن، مالزی، هند و کره جنوبی عناوین اول تا چهارم را کسب کردند تا برگزار کننده دیدارهای نهایی باشند.

بدین ترتیب تیم های ژاپن و مالزی برای کسب مدال طلا و تیم های هند و کره جنوبی جهت رسیدن به مدال برنز رقابت می کنند.

*دست دوچرخه سواران ایران از رسیدن به مدال برنز کوتاه ماند

 در ادامه رقابت های دوچرخه سواری دقایقی قبل مسابقه رده بندی تیمی اسپرینت برگزار شد و اندونزی با شکست ایران موفق به کسب مدال برنز شد.

در ترکیب ایران بهرام سلیمانی، مهدی محمدی و صابر رحیم پور رکاب زدند.

در مسابقه فینال هم چین موفق به شکست مالزی شد تا یک مدال طلای دیگر به جمع مدالهایش اضافه شود.

** جودو نابینایان و کم بینایان:

* برتری تیمی ایران برابر قزاقستان در جودو نابینایان
تیم ملی کشورمان در مسابقات تیمی جودو نابینایان و کم بینایان سومین دوره بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با ترکیب رضا غلامی در وزن منهای ۶۶، علی عباس نژاد در منهای ۷۳، امید جعفری در منهای ۸۱، وحید نوری منهای ۱۰۰ و محمدرضا خیرالله زاده ۱۰۰+ کیلوگرم در نخستین دیدار خود برابر قزاقستان با نتیجه ۴ بر  یک به پیروزی رسید.

تیم ملی کشورمان در مرحله نیمه نهایی نیز با پیروزی در تمام اوزان از سد مغولستان گذشت و راهی فینال مسابقات تیمی این رشته شد.

ایران در دیدار نهایی این رقابت ها عصر امروز برابر تیم ملی کره جنوبی به میدان خواهد رفت‌.

*مدال نقره جودوی تیمی به ایران رسید

تیم ملی جودوی نابینایان و کم بینایان کشورمان با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب کره جنوبی شد و به مدال نقره بازی های پاراآسیایی بسنده کرد.

 

**گلبال

*بانوان گلبالیست در نیمه نهایی باختند

ظهر امروز تیم گلبال ایران به مصاف تیم قدرتمند چین رفت که این بازی با نتیجه ۶ بر ۲ به نفع حریف به پایان رسید.

تیم ایران در بازی بعدی برای کسب عنوان سومی با پیروز بازی تیم تایلند و کره به رقابت خواهد پرداخت.

 

*صعود مقتدرانه تیم گلبال مردان به فینال 

گلبالیستهای ایران با پیروزی ۱۰ بر ۸ برابر کره، به فینال مسابقات راه یافتند. مسابقه نیمه نهایی گلبال مردان ایران و کره در حالی به پایان رسید که گلبالیستهای کشور با نتیجه ۱۰ بر ۸ از سد حریف خود گذشتند و به مرحله پایانی صعود کردند. ملی پوشان کشورمان فردا به مصاف چین خواهند رفت.

**والیبال نشسته

*والیبال نشسته بانوان نایب قهرمان شد

تیم ملی والیبال نشسته بانوان ایران در مرحله فینال پاراآسیایی جاکارتا به مصاف چین رفت و ۳ بر صفر نتیجه را واگذار کرد و در جایگاه نایب قهرمانی ایستاد.

ست نخست با امتیازگیری چین آغاز شد و توانستند ۸ بر ۴ پیش بیفتند و اولین وقت استراحت فنی به نام این تیم ثبت شد. در ادامه این ست، باز چین بود که به امتیاز ۱۲ رسید و این موضوع باعث شد سلیمانی تقاضای وقت استراحت فنی کند اما در نهایت حریف با سرویس های مختلف توانست ۲۵ بر ۱۳ به پیروزی برسد.

ست دوم نیز چین در امتیازگیری نسبت به بانوان والیبال نشسته ایران عملکرد بهتری داشت و ۱۴ بر ۸ از شاگردان سلیمانی پیشی گرفت و در نهایت این ست با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ به سود تیم چین به پایان رسید.

اما در ابتدای ست سوم این دیدار شاگردان سلیمانی توانستند رقابت پایاپایی با چین داشته باشند اما حریف باز هم توانست اختلاف امتیاز خودش را با ملی پوشان ایران بیشتر کند و ۱۴ بر ۷ پیش افتد. ایران در نهایت این ست را با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ واگذار کرد تا تیم چین در ست شماری ۳ بر صفر پیروز شود و ملی پوشان کشورمان بعد از این تیم در جایگاه نایب قهرمانی قرار گرفتند و موفق به کسب مدال نقره این دوره از بازی های پارا آسیایی جاکارتا شدند.

 

*مردان والیبال نشسته ایران قهرمان شد

تیم ملی والیبال نشسته مردان ایران در فینال بازی های پاراآسیایی با شکست چین قهرمان شد.

"نمایندگان چین با ۱۹.۷۴ و چین با ۲۶.۱۲ مدال های طلا و نقره این ماده را گرفتند.* محمودی در پرتاب دیسک چهارم شد راضیه محمودی هم در ماده پرتاب دیسک کلاس F12 با رکورد ۲۹.۲۳ به عنوانی بهتر از چهارمی نرسید"تیم ملی والیبال نشسته مردان ایران در فینال بازی های پارا آسیایی جاکارتا به مصاف تیم چین رفت و با نتیجه به پیروزی رسید و قهرمان شد و مدال طلا از آن مردان والیبال نشسته ایران شد.

ست نخست این دیدار با امتیاز گیری تیم ایران شروع شد اما تیم چین سعی می کرد که پایاپای همراه با تیم ایران پیش برود اما شاگردان رضایی توانستند با مهار این تیم ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ پیروز شوند.

ست دوم ملی پوشان کشورمان با توانستند اختلاف امتیاز خود را با چین حفظ کنند و با کسب امتیاز ۸ اولین وقت استراحت فنی این ست را از آن خود کنند و در نهایت شاگردان رضایی این ست را ۲۵ بر ۱۴ پیروز شدند.

ست سوم همانند ۲ ست قبل شاگردان رضایی توانستند برتری خود را به تیم چین دیکته کنند و با نتیجه ۲۵ بر ۱۵ این پیروز شوند و در مجموع ۳ بر صفر تیم چین را شکست دهند و با کسب عنوان قهرمانی مدال طلای سومین دوره بازی های پارا آسیایی را از آن خود کنند.

 

*شطرنج نابینایان

*تداوم درخشش بانوان شطرنجباز 
مسابقات سریع شطرنج نابینایان و کمبینایان در جریان است و تا پایان دور سوم، شطرنجبازان بانوی کشورمان در رده دوم جدول رده بندی قرار دارند. در مسابقات گروه b1 آقایان، عرفان محمدعلیزاده در دور اول نماینده میانمار را شکست داد، در دور دوم برابر حریف فیلیپینی به تساوی دست یافت و در دور سوم، مقابل حسن قدیری از کشورمان به تساوی رسید. 
مهدی رومیفرد، در دور اول به نماینده هندوستان نتیجه را واگذار کرد، در دور دوم حریفی از اندونزی را شکست داد و در دور سوم، نماینده ویتنام را از پیش روی برداشت. 
حسن قدیری در دور اول و دوم در مقابل نمایندگان فیلیپین شکست خورد و در دور سوم مقابل عرفان محمدعلیزاده به نتیجه تساوی دست یافت. 
در مسابقات گروه b2 و b3 آقایان، امید کریمی در دور نخست نماینده قزاقستان را شکست داد، در دور دوم مقابل مجید باقری به تساوی رسید و در دور سوم در مقابل نماینده فیلیپین بازی را مساوی کرد. 
مجید باقری در دور اول نماینده فیلیپین را شکست داد، در دور دوم مقابل نماینده کشورمان امید کریمی به تساوی رسید و در دور سوم، به رقیب اندونزیایی خود بازی را واگذار کرد. 
علیرضا قورچیبیگی در دور اول با حریفی از اندونزی به تساوی رسید، در دور دوم مقابل نماینده فیلیپین شکست خورد و در دور سوم، مقابل هندوستان به نتیجه تساوی دست یافت. 
در مسابقات گروه b1 بانوان، لیلا زارعزاده در دور نخست مقابل اندونزی شکست خورد، در دور دوم به حریف ویتنامی مسابقه را واگذار کرد و در دور سوم حریفی از میانمار را شکست داد. 
ملیحه صفایی در دور اول و دوم در برابر نمایندگان میانمار به پیروزی رسید و در دور سوم، مقابل نماینده اندونزی شکست خورد. 
زهرا محمدیراد در دور اول به نماینده میانمار بازی را واگذار کرد، در دور دوم نماینده همین کشور را شکست داد و در دور سوم مقابل حریف ویتنامی شکست خورد. 
در مسابقات گروه b2 و b3 بانوان، خانم عاطفه نقوی در دور نخست نماینده مالزی را شکست داد، در دور دوم حریف ویتنامی را مغلوب کرد و در دور سوم مقابل نماینده این کشور شکست خورد. 
فاطمه برقول در دور اول نماینده هند را شکست داد، در دور دوم مقابل حریف ویتنامی مغلوب شد و در دور سوم نماینده ویتنام را از پیش روی برداشت. 
فریبا زنده بودی در دور اول حریف مالزیایی را شکست داد، در دور دوم مقابل نماینده میزبان به تساوی رسید و در دور سوم از نماینده هند شکست خورد. 
تا پایان دور سوم، بانوان شطرنجباز کشورمان در جدول رده بندی در هر دو گروه b1 و b2 و b3، در رده دوم قرار دارند، مردان کشورمان نیز در گروه b1 و b2 و b3، در رده چهارم جدول مسابقات قرار دارند. 
رقابت های سریع شطرنج نابینایان و کم بینایان در هفت دور برگزار می شود و عصر جمعه به پایان می رسد. امید می رود در رقابت های بخش سریع نیز چندین مدال نصیب شطرنجبازان نابینای کشورمان شود.

 

**پاراشنا

*شاهین به نقره رضایت داد
در ادامه رقابت های شنای بازی های پاراآسیایی جاکارتا، شاهین ایزدیار در ماده ۴۰۰ متر آزاد، کلاس S10 همراه با شناگرانی از سریلانکا، اندونزی، مالزی، قزاقستان و هند به آب پرید که پایین تر از شناگر قزاقستانی موفق  به کسب مدال نقره شد.
شاهین تا پیش از رقابت، ۵ طلا برای کشورمان کسب کرده بود و این برای نخستین بار بود که نقره می گرفت. وی فردا و در ۱۰۰ متر کرال پشت برای ششمین مدال طلای خود می جنگد.

ادامه دارد.....

منابع خبر