Sarkhat News سرخط مهمترین اخبار ایران از صدها منبع مختلف - سرخط https://www.sarkhat.com/ fa sarkhat@sarkhat.com (Sarkhat News) 2001-2022 Sarkhat Mon, 23 May 2022 14:06:15 -0700 Mon, 23 May 2022 14:06:15 -0700 سرخط مهمترین اخبار ایران از صدها منبع مختلف - سرخط https://www.sarkhat.com/img/sarkhatlogo.gif https://www.sarkhat.com/ http://www.sarkhat.com/fa/group/uoilvl/ اسامی مصدومان و جان‌باختگان ریزش متروپل http://www.sarkhat.com/fa/group/uoilvl/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 11:27:51 -0700 اسامی مصدومان حادثه آبادان اعلام شد آفتاب‌‌نیوز :

سخنگوی اورژانس کشور در گفتگویی رسانه‌ای اظهار کرد: تاکنون امیر لفطوی، مهدی اسماعیلی، مهدی کشکی، علی نیک پور قنواتی و یک فردی که هویت وی مشخص نیست در این حادثه دلخراش جان خود را از دست داده‌اند.

مجتبی خالدی افزود: همچنین تا به این لحظه ۲۸ مصدوم در بیمارستان‌های منطقه بستری هستند.

اسامی مصدومان بستری شده:

بیمارستان ۱۷ شهریور

۱. سید محبوبه پورشرف هاشمی ۲۵ ساله بستری
۲. عبدالرسول محجوب فر ۴۲ ساله

بیمارستان امام خمینی

۱. نگار درآباد ۲۸ ساله
۲. سید مرتضی طهوری ۵۷ ساله
۳. منصور توسلی ۶۱ ساله
۴. نوید مزرعاوی ۲۶ ساله
۵. عبدا… باوی پور
۶. حسین عسکراوی ۲۱ ساله
۸. علیرضا اسدی سامانی ۵۳ ساله
۹. محمدعلی کرمزاده ۳۶ ساله
۱۰. علی بحرامیان ۲۴ ساله ترخیص
۱۱. میثم عرفی ۳۱ ساله
۱۲ حدیث هاشم مطوری
۱۳. دانیال دریس ۲۱ ساله ترخیص شد
۱۴- حسین رسولی ۴۴ ساله
۱۵. فاطمه آل ناصر ۳۱ ساله
۱۶. کامران سامانی نژاد ۵۶ ساله با رضایت شخصی مرخص
۱۷. عباس بچاری ۳۴ ساله
۱۸. مجید توسلی ۴۲ ساله

بیمارستان شهید بهشتی

۱. طارق قیم ۳۵ سال
۲. معصومه کوشیکی ۵۶ ساله
۳. عبدا… بحرانی پور ۲۴ ساله
۴. مسیح صادقی ۷ ساله
۵. حمیدصادقی
۶. علیرضافرحانیان ۳۲ ساله

وی بیان کرد: جستجو برای آوار برداری و نجات سایر افراد زیر آوار مانده ادامه دارد. احتمال افزایش این آمار بسیار وجود دارد.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/deqsxz/ بررسی راه‌های گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی http://www.sarkhat.com/fa/group/deqsxz/ سیاسی Mon, 23 May 2022 13:07:11 -0700 ایران و آفریقای جنوبی درباره مشکلات طرح‌های اقتصادی توافق کردند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، خانم «دلامینی» معاون وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین المللی آفریقای جنوبی که برای برگزاری دهمین اجلاس کمیته مشورتی سیاسی به میزبانی معاون سیاسی وزارت امور خارجه در تهران به سر می‌برد در دیدار با «مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه بر اهمیت روابط دو کشور تاکید کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این دیدار در خصوص راه‌های گسترش هر چه بیشتر مناسبات تجاری، اقتصادی و بازرگانی فیمابین با معاون وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی گفتگو و تبادل نظر کرد.

طرفین در این دیدار با عنایت به برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک بین دو کشور در اکتبر سالجاری در پرتوریا، توافق کردند مشکلات مربوط به اجرایی شدن پروژه‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین در این ملاقات دو طرف بر ضرورت تماس هر چه بیشتر تجار بخش خصوصی و مجموعه‌های دولتی تاکید کردند.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/nsfskx/ استقرار پلیس ضد شورش در اطراف برج فروریخته آبادان؛ «در مرکز شهر منع رفت‌وآمد اعلام شد» http://www.sarkhat.com/fa/group/nsfskx/ اجتماعی Mon, 23 May 2022 10:35:32 -0700 اعزام نیروهای ضد شورش به آبادان - Gooya News

یک روزنامه‌نگار خوزستانی که اخبار این استان را دنبال می‌کند، ساعاتی پس از فروریختن برج متروپل در آبادان خبر داد که یگان ویژه و پلیس ضدشورش در اطراف این ساختمان مستقر شده است.

سعید حافظی روز دوشنبه دوم خرداد در صفحه توئیتر خود با اشاره به «استقرار پلیس ضد شورش در محل حادثه برج متروپل آبادان» نوشت که «در مرکز شهر منع آمد و شد اعلام کردند».

او پیشتر هم توئیت کرده بود که «یگان ویژه و پلیس ضد شورش از مرکز استان خوزستان در حال اعزام به آبادان است! این در حالی است که آبادان در این لحظات به نیروی امدادی، پرستار، آمبولانس و خون نیاز دارد».

این روزنامه‌نگار عکسی نیز از استقرار این نیروها در اطراف برج فروریخته منتشر کرده است.

در جریان فرو ریختن برج متروپل آبادان دستکم پنج نفر کشته و ده‌ها نفر نفر مصدوم شده‌اند.

آقای حافظی در توئیت دیگری از بازدید صادق خلیلیان، استاندار خوزستان، از محل حادثه خبر داده و نوشته که «دستور نخست: آمار کشته‌ها محرمانه بماند، فقط زخمی‌ها را اعلام کنید».

او افزوده است: «این دستور صریح خلیلیان به رئیس هلال احمر، رئیس دانشگاه علم پزشکی و فرماندار آبادان بود».

این روزنامه‌نگار با انتشار ویدئوهایی خبر داده که پارسال در مورد ریزش برج‌های دوقلو یک پیمانکار به نام حسین عبدالباقی هشدار داده بود ولی مقام‌های استان، سازمان منطقه آزاد اروند و شهردار آبادان «با وجود همه ایرادات فنی» سند مرگ مردم در برج‌های دو قلو متروپل را امضاء کردند.

مقام‌های قضایی آبادان روز دوشنبه اعلام کردند که پیمانکار و مالک ساختمان بازداشت شده‌اند.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/czlsqm/ اعلام آرای جدید کمیته وضعیت بازیکنان/ استقلالی‌ها نفت را محکوم کردند http://www.sarkhat.com/fa/group/czlsqm/ ورزشی Mon, 23 May 2022 10:32:54 -0700 باشگاه استقلال نفت مسجد سلیمان را محکوم کرد آرای جدید کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال صادر شد.

آرای جدید کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال صادر شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، باتوجه به شکایت عباس محمدی از باشگاه صنعت مس کرمان بابت مطالبه وجه سه میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریالی، این باشگاه طبق رأی صادره محکوم به پرداخت یک میلیارد و ۸۶۱ میلیون و ۳۶۰ هزار ریال به انضمام هزینه دادرسی شد.

پیرو شکایت رضا حبیب‌زاده از باشگاه فرهنگی ورزشی ایران خودرو (پیکان) بابت مطالبه وجه دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی، باشگاه فوق‌الذکر به پرداخت کل مبلغ مورد مطالبه و هزینه دادرسی محکوم شد.

باشگاه استقلال تهران شکایتی را از باشگاه نفت مسجد سلیمان بابت درخواست غرامت آموزشی محمدمهدی محبی ارائه کرد که در نهایت پس از بررسی پرونده، باشگاه نفت مسجدسلیمان به پرداخت پانصد میلیون ریال و هزینه دادرسی محکوم شد.

پیرو شکایت هیئت فوتبال استان بوشهر از محمدمهدی محمدیان و بابک عبدالله‌زاده، کمیته وضعیت بازیکنان در هر دو مورد شکایت، نسبت به دعوی خواهان قرار رد دعوی صادر کرد.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/ykfvhf/ رهبر شیعیان تاجیکستان کشته شد http://www.sarkhat.com/fa/group/ykfvhf/ جهان Mon, 23 May 2022 10:04:02 -0700 رهبر شیعیان تاجیکستان به شهادت رسید آفتاب‌‌نیوز :

برخی منابع خبری گفته اند که «محمد باقر محمد باقروف»، رهبر شیعیان تاجیکستان و از سران شیعه در منطقه بدخشان روز یکشنبه در جریان یک عملیات ویژه امنیتی در شهر خاروق تاجیکستان کشته شد.

برخی منابع رسانه‌ای اعلام کردند که شهید باقروف ساعت ۱۷:۳۰ در جریان عملیات نیروهای نظامی و امنیتی دولت تاجیکستان در شهر خاروق ترور شده است.

شهر خاروق طی چند هفته گذشته شاهد اعتراض شهروندان برای برکناری فرماندار این شهر بوده است، اما نیروهای دولتی با سرکوب معترضان، ده‌ها نفر را کشته و زخمی کردند.

هنوز منابع رسمی تاجیکستان به این خبر واکنشی نداشته و مشخص نیست که شهادت رهبر شیعیان تاجیکستان به طور دقیق توسط چه کسانی صورت گرفته است.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/ndblvy/ حکم هستی امیری، فعال دانشجویی، در دادگاه تجدید نظر تایید شد http://www.sarkhat.com/fa/group/ndblvy/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 09:44:26 -0700  حکم هستی امیری، فعال دانشجویی، در دادگاه تجدید نظر تایید شد 

هستی امیری

محکومیت هستی امیری، فعال دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در ایران که به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده بود، در دادگاه تجدید‌نظر تایید شد.

دادگاه انقلاب پیشتر او را به یک سال حبس تعزیری و منع موقت از حضور در گردهمایی‌های دانشجویی، ضبط تلفن همراه، منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی در فضای مجازی و خارج آن محکوم کرده بود و این حکم در دادگاه تجدید نظر به طور کامل تایید شد.

خانم امیری قبلا در توضیح اتهامات خود گفته بود یکی از آنها "عکسی است که روز ۸مارس در سردر دانشگاه علامه گرفتیم و دوم مواضعی است که در دفاع از حق حیات و مخالفت با حکم اعدام در توییتر داشته‌ام".


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/kbwpsv/ سفر یک روزه ابراهیم رئیسی به عمان http://www.sarkhat.com/fa/group/kbwpsv/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 09:45:28 -0700 ۲ محور همکاری ایران و عمان در بخش انرژی

سفر یک‌روزه ابراهیم رئیسی به عمان 


پس از سفر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، به قطر در اسفند سال گذشته، روز دوشنبه دوم خرداد وی در سفری یک‌روزه عازم عمان، دیگر کشور حاشیه خلیج فارس که مناسبات به‌نسبت نزدیکی با جمهوری اسلامی دارد، شد.

سفر رئیسی به عمان یک هفته پس از آن انجام می‌شود که هیئتی ۵۰ نفره از تجار و فعالان اقتصادی ایران به این کشور رفته بودند. هم‌زمان جواد اوجی، وزیر نفت، از «توافق» برای تشکیل کمیته‌ای مشترک برای توسعه مشترک میدان نفتی هنگام که در مرز دریایی دو کشور قرار دارد، خبر داد.

در میان شش امیرنشین خلیج فارس، در حالی که عربستان، امارات متحده عربی و بحرین مناسبات پرتنشی با ایران دارند و روابط رسمی میان عربستان و ایران از سال‌ها پیش قطع شده، قطر، کویت و عمان همواره مناسبات نسبتاً نزدیک با جمهوری اسلامی ایران را حفظ کرده‌اند.

این سفرها در حالی انجام می‌شود که مذاکرات احیای برجام در وضعیت بن‌بست قرار دارد و دو کشور قطر و عمان در موارد متعددی از جمله برجام نقش میانجی را میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر ایفا کرده‌اند.

هنوز گزارشی از نتیجه این سفر منتشر نشده، اما ابراهیم رئیسی در مسقط گفت که «همکاری‌های دو کشور در مسایل و حوزه‌های مختلفی که در منطقه وجود دارد نیز از موضوعات این سفر است.»

در پی دیدار روز شنبه ۳۱ اردیبهشت جواد اوجی، وزیر نفت ایران، با محمد بن حمد الرمحی، همتای عمانی خود در مسقط، خبرگزاری ایرنا از توافق دو کشور برای احیای مذاکرات احداث خط لوله برای انتقال گاز ایران به عمان و همچنین توسعه مشترک میدان نفتی «هنگام» خبر داد.

میدان هنگام تنها میدان نفتی مشترک میان ایران و عمان است.

تفاهم‌نامه پروژه... ]]> http://www.sarkhat.com/fa/group/ucgdfr/ زلزله ۵.۵ ریشتری سرجنگل سیستان و بلوچستان را لرزاند http://www.sarkhat.com/fa/group/ucgdfr/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 09:52:26 -0700 زلزله ۵.۵ ریشتری «سرجنگل» سیستان و بلوچستان را لرزاند

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، این زمین‌لرزه ساعت ۱۲:۰۶ ظهر روز دوشنبه دوم خرداد در حوالی سرجنگل و در عمق ۱۶ کیلومتری زمین روی داد.

طول جغرافیایی محل وقوع زمین لرزه ۵۹.۹۹ درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۸.۹۲ درجه اعلام شده است.

بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، کانون در ۳۷ کیلومتری سرجنگل (سیستان و بلوچستان)، ۷۸ کیلومتری مسجد حضرت ابوالفضل (سیستان و بلوچستان) و ۸۶ کیلومتری نوک آباد (سیستان و بلوچستان) قرار دارد.

این زمین لرزه در ۱۰۶ کیلومتری زاهدان و ۳۲۰ کیلومتری کرمان روی داده است.

به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گروههای بررسی و شناسایی برای خسارات احتمالی به منطقه مورد نظر اعزام شده اند.

ارزیابی‌ها از نبود خسارت‌های مالی و جانی در مناطق زلزله‌زده سرجنگل و اطراف آن گزارش می‌کند

در همین حال، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: تا این لحظه ارزیابی‌ها همچنان از نبود خسارت‌های مالی و جانی در مناطق زلزله‌زده سرجنگل گزارش می‌کند و مناطق همجوار شامل دشت سمسور نیز هیچ گزارش خسارت نداشتند.

این زمین لرزه در زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان نیز احساس شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز گفت: براساس گزارش ارسالی از چهار گروه اعزامی هلال احمر خوشبختانه این زمین لرزه تاکنون خسارتی وارد نکرده است.

علیرضا میربهاءالدین افزود: گروه‌های اعزامی در محل مستقر شده و نیروهای هلال احمر زاهدان نیز به همراه چرخبال امدادی در آماده باش قرار دارند.

گفته می شود: با توجه به اینکه مرکز این زمین لرزه در خارج از مکانهای مسکونی بوده تاکنون خسارتی اعلام نشده است.

دقایقی بعد از زمین لرزه اصلی با قدرت ۵.۵ ریشتر، پس لرزه ای به قدرت ۲.۸ ریشتر در منطقه سرجنگل به وقوع پیوست، این در حالیست که این منطقه...

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/jznkxy/ ریزش متروپل آبادان پیش‌بینی شده بود! http://www.sarkhat.com/fa/group/jznkxy/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 11:28:41 -0700 ریزش ساختمان متروپل در آبادان پیش‌بینی شده بود آفتاب‌‌نیوز :

از ماه‌ها قبل هشدار داده شده بود که پروژه ۱۰ طبقه نوساز متروپل آبادان فرو می‌ریزد؛ همین اتفاق هم افتاد و به دلیل ریزش ساختمان تا این لحظه پنج نفر کشته و ۲۵ نفر مصدوم شدند؛ براساس گزارش‌ها احتمال زیر آوار ماندن ۸۰ تن نیز وجود دارد.

طبق برخی گزارش‌ها مجتمع برج‌های دوقلوی متروپل به قدری سست بود که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم داده بود. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نیز چنین چیزی را نشان می‌داد. مالک، داربست‌هایی در اطراف پروژه کشیده بود که برخی مدعی هستند با هدف پنهان‌کاری وضعیت وخیم پروژه ایجاد شده بوده. گفته می‌شود مهندسان سازمان نظام مهندسی آبادان هشدار داده بودند که این مجتمع به افتتاح نخواهد رسید.

سال‌هاست که به موضوع نظارت‌های صوری، زد و بند و احداث ساختمان‌های ناایمن از سوی رسانه‌ها و کارشناسان پرداخته می‌شود. بر اساس اذعان جامعه مهندسی، طی ۵۰ سال اخیر عمر مفید ساختمان‌ها در ایران از ۳۲ سال به ۲۶ سال کاهش یافته است. ایجاد سازمان نظام مهندسی ساختمان در سال ۱۳۷۳ هم ظاهرا کمکی به بهبود این معضل نکرده و هر از گاهی با فجایعی همچون ریزش برج متروپل مواجهیم.

درخصوص علت وقوع حوادث ساختمانی با احمدرضا سرحدی ـ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت‌وگو کردیم. او نظارت‌های صوری مهندسان سازمان نظام مهندسی و بی‌توجهی عوامل شهرداری به هشدارهای مهندس ناظر را از عوامل اصلی کاهش کیفیت ساخت و سازها عنوان کرد.

سرحدی تاکید کرد: در مورد پروژه متروپل اطلاع دقیقی ندارم همواره پیش آمده که تعداد اندکی از همکاران ما به وظایف قانونی خود در بحث نظارت بر ساختمان‌ها عمل نکرده و کنترل‌های لازم را صورت نمی‌دهد. شهرداری به عنوان ناظر و حافظ منافع عمومی باید به این موارد رسیدگی کند ولی معمولا ترجیح می‌دهد پولش را بگیرد و وقتی گزارش...

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/bqntqv/ محور ریلی جنوب بازگشایی شد/ برقراری تردد قطارها http://www.sarkhat.com/fa/group/bqntqv/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 09:52:57 -0700 محور ریلی جنوب بازگشایی شد/ برقراری تردد قطارها

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، شب گذشته محور ریلی جنوب به دنبال خروج تعدادی واگن از خط مسدود شد که این مشکل امروز رفع و تردد برقرار شد.

روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد: با تلاش مامورین فنی، محور ریلی جنوب، بازگشایی و سیر قطارها در این محور به روال عادی بازگشت.

این مسدودی که در پی خروج از خط واگن باری در محدوده تله زنگ در اداره کل راه آهن زاگرس رخ داده بود، با تلاش مامورین فنی در کمترین زمان بازگشایی شد.

در حال حاضر قطارها به سیر خود در این محور ادامه می دهند.

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/nwfhvg/ ریزش ساختمان ۱۰ طبقه در آبادان | آتش نشانان حادثه پلاسکو در حال اعزام به آبادان http://www.sarkhat.com/fa/group/nwfhvg/ اجتماعی Mon, 23 May 2022 09:49:09 -0700 آتش نشانان حادثه پلاسکو در حال اعزام به آبادان

قدرت الله محمدی سرپرست سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با اشاره به اعزام نیروهای آتش نشان به آبادان، اظهار کرد: تیم آتش نشانان و نیروهای امدادی که در حادثه ساختمان پلاسکو اقدام به امداد رسانی کرده بودند در حال اعزام به آبادان هستند.

وی ادامه داد: همچنین ماشین‌های برش بتون و تمامی تجهیزات لازم برای آواربرداری نیز همراه با آتش نشانان در حال اعزام به آبادان است.

پیش از این شهردار تهران از آمادگی نیروهای شهرداری تهران برای اعزام به آبادان خبر داده بود و بر همین اساس اعضای شورای شهر تهران عصر امروز، به صورت آنلاین با هم جلسه‌ای برگزار و نظر مثبت و مساعدت خود در اعزام نیروها از آتش‌نشانی تهران به آبادان برای امدادرسانی اعلام کردند.

بیشتر بخوانید:

ریزش ساختمان متروپل در آبادان پیش‌بینی شده بود

۲۳۳۲۳۳

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/lptzbo/ تشریح آخرین وضعیت حادثه مسمومیت در خوابگاه دانشجویی http://www.sarkhat.com/fa/group/lptzbo/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 11:27:28 -0700 تشریح آخرین وضعیت حادثه مسمومیت در خوابگاه دانشجویی آفتاب‌‌نیوز :

یحیی صالح طبری گفت: کل مصدومان حادثه مسمومیت در خوابگاه دختران دانشجو، ۵۵ نفر بود که ۳۶ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند.

وی افزود: همچنین ۱۹ نفر در همان محل تحت مداوا قرار گرفتند.

صبح دوشنبه دوم خرداد ۱۴۰۱، گزارشی از مسمومیت غذایی دانشجویان در یکی از خوابگاه‌های دختران واقع در بلوار مرزداران به سامانه ۱۱۵ اعلام شد.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/tzhdbe/ ۷ استادکار برگزیده و ۳ فعال حوزه حفاظت بافت‌ تاریخی تجلیل شدند http://www.sarkhat.com/fa/group/tzhdbe/ اجتماعی Mon, 23 May 2022 09:39:14 -0700 گنبد مسجد امام اصفهان از داربست رها می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم تجلیل از استادکاران برگزیده مرمت و خادمان میراث‌فرهنگی و حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی امروز دوم خردادماه ۱۴۰۱ با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی و هادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌های و بافت‌های تاریخی و پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

در این مراسم از استاد حسین کمالی اردکانی از استان یزد، استاد صدرالدین شیردل از استان آذربایجان غربی، استاد رحیم زمانی از استان مرکزی، استاد اعظم‌الله کاظمی از استان فارس، استاد رضا اعظمی از استان اصفهان، استاد حجت‌الاسلام محمد فولادی از استان خراسان رضوی، استاد مهدی پاکدل از استان اصفهان به عنوان استادکاران برگزیده‌ای تجلیل شد.

حسین کمالی اردکانی متولد شهر اردکان استان یزد و استاد معماری سنتی است. او در رشته‌های سازه‌های سنتی، کاربندی، یزدی‌بندی، نما کاری، شمشه‌گیری و سفیدکاری مرمت بیش از سی مجموعه تاریخی و سنتی از جمله بیت شهید صدوقی، حمام خان، خانه مرتاض، کارخانه اقبال، خانه لاری‌ها، خانه پوست فروش، خانه سیگاری‌ها، سرای رسولیان، خانه احرامیان و خانه آخوندی را برعهده داشته است.

صدرالدین شیردل متولد شهر ماکو استان آذربایجان غربی نیز استاد معماری سنتی است و در رشته‌های سازه‌های سنتی، طاق‌زنی، کاربندی، رسمی‌بندی، سنگ‌تراش، گنبدهای سنتی مرمت بیش از دویست مجموعه تاریخی و سنتی در سراسر ایران شامل قره کلیسا، کلیسای زر زر، مقبره چالدران، مجموعه شیخ صفی، پل‌های لرستان، موزه مشکین‌شهر، سردار ماکو، مسجد جامع ارومیه و بانک ملی را عهده‌دار بوده است.

استاد معماری سنتی رحیم زمانی متولد شهر اراک استان مرکزی نیز در هنرهای گچ‌بری، ابزار کاری، کشته‌بری، سفیدکاری و آهک‌بری مرمت بیش از سی مجموعه تاریخی و سنتی از جمله عمارت مسعودیه، کاخ گلستان، حرم شاهچراغ، کاخ سردار ماکو، مسجد جامع بازار، خانه ملیجک ناصرالدین...

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/hjwmqb/ محمد بنا: نماینده جامعه مربیان کشتی در قرن اخیر هستم http://www.sarkhat.com/fa/group/hjwmqb/ ورزشی Mon, 23 May 2022 09:43:10 -0700 محمد بنا: نماینده جامعه مربیان کشتی در قرن اخیر هستم

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از فدراسیون کشتی، محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از رونمایی از تصویرش به عنوان سرمربی قرن اخیر ورزش در خانه کشتی گفت: از رئیس فدراسیون کشتی در سه سال اخیر که دوباره به تیم ملی برگشته ام، به هر مناسبتی از بچه‌های جامعه کشتی تقدیر می‌کند، تشکر می‌کنم.

بنا که ظهر امروز از تصویر او به عنوان برترین سرمربی قرن اخیر ورزش در خانه کشتی شهید مصطفی صدرزاده رونمایی شد، اظهار داشت: خودم را نماینده همه مربیانی که در ۸۰ سال اخیر برای کشتی زحمت کشیده‌اند، مانند حبیب‌الله بلور، رحمت‌الله غفوریان، آقایان ملاقاسمی، ابوالملوکی، مربی خودم محمد پذیرایی و خیلی‌های دیگر که در حال حاضر نامشان را به یاد ندارم، می دانم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تاکید کرد: به نمایندگی از طرف آنها، همکارانم و مربیان سازنده اینجا هستم. از همه مدیرانی که در این سال‌ها به من فرصت دادند تا به کشتی کمک کنم و همچنین قهرمانانی که در تمام این سال‌ها من را تحمل کردند، تشکر می‌کنم.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/uirquj/ «سپردمت به جاده‌ها» با صدای سالار عقیلی منتشر می‌شود http://www.sarkhat.com/fa/group/uirquj/ فرهنگی و هنری Mon, 23 May 2022 09:35:35 -0700 آلبوم تازه سالار عقیلی با شعرهایی از فروغ فرخزاد و هوشنگ ابتهاج منتشر خواهد شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، آلبوم موسیقی «سپردمت به جاده‌ها» به آهنگسازی مسعود پیروی و خوانندگی سالار عقیلی یکی از تازه ترین محصولات موسیقی است که به زودی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

مسعود پیروی آهنگساز اثر درباره روند شکل‌گیری این آلبوم گفت: این مجموعه به غیر از یک قطعه به صورت ملودی مستقل خلق شده و بر روی این ملودی ها، شعرها سروده شده‌اند در واقع هویت مستقل ملودی بارزترین ویژگی این اثر است چرا که ملودی‌ها درگیر کلام نبودند و آزادانه خلق شدند. بهترین حالتی که یک قطعه با کلام خلق می‌شود تعامل آهنگساز با شاعر است که در مراوده با هم ملودی و شعر می توانند به یک تعامل دوجانبه برسند نه ملودی به طور مطلق روی شعر حاکم باشد نه شعر به صورت مطلق بر موسیقی حاکم باشد.

این آهنگساز با اشاره به تفاوت ساختاری و کیفیت آثار ملودی محور و شعر محور با یکدیگر بیان کرد: من تفکیکی بین موسیقی ها قائل نیستم اما از آنجایی که امروزه دایره واژگان تغییر کرده و اشعارمان دارای کلمات و لغات جدیدی شدند شاید اگر ملودی بر اساس شعر خلق شود بار معنایی کمتری برای آهنگساز داشته باشند تا زمانی که ملودی مستقل نوشته و سپس بر رویش شعر سروده می‌شود.

وی با اشاره به روند ضبط این آلبوم ادامه داد: ضبط بخش ارکستر و سازهای این اثر سه سال پیش و ضبط صدای آقای عقیلی تقریبا یک سال و نیم گذشته صورت گرفته و با توجه به مسائل و مشکلات کنونی، انتشار آن به تعویق افتاد تا به امروز که در مرحله انتشار اثر هستیم.

این آهنگساز با بیان اینکه آلبوم «سپردمت به جاده‌ها» دراماتیک است، گفت: این اثر در عین عاشقانه بودن، درام است که فضای خیلی شاد و روشنی ندارد. درواقع این اثر یک...

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/vyzcic/ برگزیدگان پانزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری اعلام شدند http://www.sarkhat.com/fa/group/vyzcic/ سیاسی Mon, 23 May 2022 08:32:38 -0700 برترین های همایش آموزش پزشکی و جشنواره شهید مطهری معرفی شدند

در همایش کشوری آموزش علوم پزشکی ۱۶۰۰ نفر به صورت حضوری و بیش از ۲ هزار نفر به صورت مجازی در بخش‌های مختلف آن شرکت کردند و بیش از ۷۰۰۰ بازدید از صفحه اصلی همایش در شبکه‌های مجازی انجام شد.

۱۴ سخنرانی کلیدی، ۳۰۰ سخنرانی کوتاه و پوستر، ۸ سمپوزیوم تخصصی، ۱۲ کارگاه تخصصی، ۵ کلینیک مشاوره آموزشی، ۵ بخش ارائه تجربیات کلان مناطق آمایشی، ۴ بخش ارائه پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی آموزش پزشکی، ۴ رویداد دانشجویی ارائه شد.

در بیست و سومین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی با رای داوران و شرکت کنندگان به ۱۸ فرایند برتر دانش پژوهی آموزشی، ۶ ایده برتر دانشجویی، برترین‌های کارگاه آموزشی، سخنرانی کلیدی، پوستر، غرفه مجازی، پایان نامه کارشناسی ارشد و پایان نامه دکتری تخصصی جوایزی اهدا شد.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره کشوری شهید مطهری

حیطه ارزشیابی آموزشی:

رتبه اول: نازنین شمائیان رضوی و رقیه گندمکار از دانشگاه علوم پزشکی تهران

رتبه دوم: امیر هوشنگ مهرپرور و فاطمه کشمیری از دانشگاه علوم پزشکی یزد

رتبه سوم: ابراهیم نصیری فرمی، علی اصغر قربانی، آرمین الله وردی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران

زهره وفادار و ملیحه سادات موید از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، مریم قائمی امیری از دانشگاه علوم پزشکی بابل و سارا صبوری، شبنم نیرومند و فریبرز ثمینی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حیطه ارزشیابی آموزشی مورد تقدیر قرار گرفتند.

حیطه تدوین و بازنگری برنامه‌های درسی:

رتبه اول: لیلا دشمن گیر و کمال قلی پور از دانشگاه علوم پزشکی تبریز

رتبه دوم: سید محمد حسین محمودی و الهه خدادوست از دانشگاه علوم پزشکی ایران

رتبه سوم: نگین مرادی، مریم سعادت و محمد جعفر شاطرزاده از دانشگاه علوم پزشکی اهواز

در این حیطه از اطهر امید، جواد کجوری و فاطمه سپیانی، میترا امینی و سیده زیبا رئیسی دهکردی تقدیر به عمل آمد.

حیطه طراحی...

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/wykudk/ پدیده پرتغالی قرمزپوش شد/عکس http://www.sarkhat.com/fa/group/wykudk/ ورزشی Mon, 23 May 2022 10:00:30 -0700 مهاجم فولام به لیورپول پیوست

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ فابیو کاروالیو وینگر ۱۹ ساله و پرتغالی فولام با امضای قراردادی به لیورپول پیوست. رسانه‌ها ارزش این قرارداد را ۸ میلیون پوند عنوان کرده‌اند.

کاروالیو که پرورش‌یافته فولام است، در فصل ۲۲-۲۰۲۱ با ۱۰ گل و ۸ پاس گل نقش مهمی در قهرمانی فولام در چمپیونشیپ و بازگشت این تیم به لیگ برتر ایفا کرد.

۲۵۸ ۲۵۸

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/zvhxdq/ نرگس محمدی در نقش پروین اعتصامی http://www.sarkhat.com/fa/group/zvhxdq/ فرهنگی و هنری Mon, 23 May 2022 02:44:40 -0700 نرگس محمدی، پروین اعتصامی شد آفتاب‌‌نیوز :

نمایش «پروین» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی و تهیه کنندگی داود نامور بازیگر نقش پروین معرفی شد.

نرگس محمدی فعالیت هنری خود را از تئاتر آغاز کرده است در کارنامه‌ی کاری‌اش همکاری با بیش از ۳۰ اثر هنری در مقام بازیگر به چشم می‌خورد.

وی پیش‌تر در نمایش‌های «نظمیه زنان» و «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» به کارگردانی اصغر خلیلی، «به علت ضیق مکان» به کارگردانی حامد وکیلی و نمایش «اولدسانگز/ عشق روز‌های کرونا» به کارگردانی محمد رحمانیان ایفای نقش کرده است.

وی جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره ماه حوزه هنری را برای بازی در نمایش «باید برای کبوتر‌ها دونه پاشید» دریافت کرده است.

نمایش «پروین» به قلم و کارگردانی حسین کیانی و تهیه کنندگی داود نامور از هشتم خردادماه ساعت ۱۹، در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با حمایت انتشارات آنجا و پوشاک بانوان گت به روی صحنه خواهد رفت.

پیش از این حضور اکرم محمدی، امین زندگانی، مهران رنج‌بر، جواد یحیوی، مجید رحمتی، هوشنگ قوانلو، سهیل ملکی، مریم ندایی و آتنا تندرو اعلام شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه‌ی گروه تئاتر ملی چریکه به آدرس cherike_theatre را در اینستاگرام دنبال کنند.

پیش فروش این نمایش در سامانه تیوال به آدرس tiwall.com آغاز شده است.

... ]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/wagmiz/ بازیکن برزیلی عامل جدایی طیبی/اطلاعی از بازی ایران - پرتغال ندارم http://www.sarkhat.com/fa/group/wagmiz/ ورزشی Mon, 23 May 2022 03:57:06 -0700 بازیکن برزیلی عامل جدایی طیبی/اطلاعی از بازی ایران - پرتغال ندارم یک خبرنگار پرتغالی اعتقاد دارد در صورتی که تیم فوتسال بنفیکا به عنوان قهرمانی لیگ پرتغال نرسد، تغییرات زیادی در این تیم که کاپیتان ایران را در اختیار دارد رخ خواهد داد.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتسال بنفیکا در هفته‌های اخیر دو عنوان قهرمانی را از دست داد. این تیم ابتدا با قبول شکست برابر بارسلونا اسپانیا از رسیدن به فینال مسابقات لیگ قهرمانان اروپا بازماند. بنفیکا سپس در فینال جام حذفی فوتسال پرتغال برابر اسپورتینگ لیسبون قرار گرفت و بازنده از زمین خارج شد.

به این ترتیب بنفیکا که حسین طیبی کاپیتان تیم ملی فوتسال ایران را در اختیار دارد حالا روی کسب تنها جام باقیمانده یعنی لیگ پرتغال تمرکز کرده است و امیدوار است این فصل را دست خالی به پایان نرساند.

طیبی البته باوجود گلزنی در مرحله نیمه نهایی جام حذفی پرتغال، در دیدار فینال برابر اسپورتینگ از لیست بنفیکا خط خورد و که این اتفاق تعجب برانگیز بود.

خبرنگار مهر در همین ارتباط گفتگویی را با «فیلیپا رایس» خبرنگار حوزه فوتسال روزنامه «ابولا» انجام داد و به بررسی وضعیت کاپیتان تیم ملی فوتسال ایران در بنفیکا و احتمال جدایی او پرداخت. به گفته رایس، احتمال دارد بنفیکا در ماه‌های آینده دچار تغییرات اساسی و گسترده‌ای در کادر فنی و بازیکن بشود و در این صورت جدایی طیبی هم محتمل خواهد بود:

* خبرگزاری مهر - به عنوان نخستین سئوال؛ چرا حسین طیبی در دیدار فینال جام حذفی غایب بود؟

- فیلیپا رایس: برای من هم عجیب بود؛ بیشتر به این دلیل که او در مرحله نیمه نهایی خوب بازی کرد. من با منبعی صحبت کردم که گفت این فقط یک تصمیم و انتخاب فنی بوده است.

* طیبی دو سال است که در بنفیکا و لیگ پرتغال بازی می‌کند. عملکرد او را در این مدت چطور ارزیابی می‌کنید؟

- طیبی بازیکنی با استعداد و تکنیکی است که به...

]]>
http://www.sarkhat.com/fa/group/xowkmp/ احتمال لغو ویزا در سفر زمینی اربعین از سوی عراق http://www.sarkhat.com/fa/group/xowkmp/ دیگر اخبار Mon, 23 May 2022 02:35:53 -0700 احتمال لغو ویزا در سفر زمینی اربعین از سوی عراق

رئیس ستاد اربعین با بیان اینکه برآورد ما این است که بیش از ۴ میلیون زائر به سفر اربعین بروند، گفت: احتمال دارد از سوی طرف عراقی در سفر زمینی به عتبات ویزا لغو شود.

به گزارش مهر، مجید میراحمدی، در پایان جلسه امروز این ستاد در جمع خبرنگاران گفت: امروز جلسه ستاد اربعین با حضور رؤسای کمیته‌ها و استانداران ایلام، خوزستان و کرمانشاه برگزار شد.

وی ادامه داد: استانداران گزارش‌های خود را اعلام کردند. یکی از موضوعات این جلسه بررسی پروژه‌های عمرانی در این رابطه بود و با وجود اینکه در دو سال گذشته پروژه عمرانی تعطیل شده بود اما با اقدامات مؤثر در ماه‌های اخیر این عقب ماندگی جبران شد.‌

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: یکی دیگر از موضوعات ما در رابطه با اربعین مواجه شدن با فصل گرما یکی دیگر از مسائلی است که ما با آن مواجه هستیم و نیازمند برنامه‌ریزی حساس و دقیق هستیم تا زائران با مشکل جدی در زمینه گرمازدگی مواجه نشوند تلاش‌های زیادی صورت گرفته ایجاد سایبان ایجاد کارخانه تولید یخ و … است.

وی با اشاره به گزارش سفیر ایران در عراق گفت: آخرین گزارشی که سفیر ما در عراق اعلام کرده اند این است که دولت عراق اعلام کرده برای اربعین ویزا نخواهند داشت. برآورد ما نیز بیش از ۴ میلیون زائر در این ایام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تردد از مرز زمینی به عراق با ویزا امکان پذیر است، گفت: احتمالاً در چند روز آینده حضور زائران از طریق مرز زمینی بدون ویزا را اعلام خواهند کرد البته این هنوز قطعی نیست.

]]>